pondělí 1. dubna 2013

Levné letenky nadosah

Než jsem začala studovat VŠ se zaměřím na služby letecké dopravy, tak sem o levných letenkách nevěděla prakticky skoro nic ;DD. (Prakticky jsem do té doby vlastně ani neletěla v letadle :DD.) Ale jakmile se člověk začně i byť jen trošku zajímat o tento obor, tak se mu najednou naskytne takových možností, o kterých dříve ani nesnil.

 
     foto z našeho letu na Mallorcu

Základam levného letání jsou levné letecké společnosti, nebo-li nízkonákladoví dopravci (též low-cost). Jejich výhody spočívají jednoduše v tom, že když s nimi letíte, tak nemáte v ceně letenky žádné palubní jídlo ani ostatní ,,extra služby", takže opravdu platíte pouze za samotný let z bodu A do bodu B - a o to přece jde ne?! Každá společnost má samozřejmě poplatky různých cen za odbavená zavazadla - je naprosto normální, že když si od nich koupíte letenku a chcete si s sebou vzít velký kufr, tak ten kufr vás stojí stejně tolik jako ta letenka ;DD. Takže se opravdu vyplatí, že pokud s nimi cestujete, tak cestujete jen s příručním zavazadlem - který je vždy v ceně letenky (ten malý kufříček,co musí splňovat určité rozměry, a který si berete s sebou na palubu!:D). Váha příručního zavazadla bývá obvykle limitována do 10kg max. (velký kufr do 20kg, do 23kg,a více - to už je různé, podle toho co si zaplatíte). Ale např. u společnosti easyJet je váha příručního zavazadla zcela neomezená! Mně osobně se ho podařilo narvat přes 15kg ;DD, takže buďte v klidu, vejde se tam toho opravdu hodně. :))

Mezi nejznámější nízkonákladové dopravce patří již zmiňovaný easyJet, Wizzair, či Ryanair. Letenky je nejvýhodnější zakupovat přímo přes jejich webové stránky - vyhnete se tak různým poplatkům, které byste platili např. cestovním kancelářím, kdyby oni vám tyto lety zarezervovaly (též přes jejich webové stránky). Nejvýhodnější doba na koupi bývá tak 2-2,5 měsíce před plánovaných odletem.

Další důležitou věcí, pokud jedete do zahraničí, je cestovní pojištění. Nikdy nevíte, co se vám může stát, a znáte to, zrovna když člověk není pojištěný, tak s ním spadne letadlo ;DD. Existuje spousty pojišťovacích společností, ale moc vám nedoporučuju se v tom šťourat a nedoporučuju vám se pojišťovat přes leteckou společnost (je to drahé) a rovnou vám řeknu, že nejlepší je se pojistit u České Spořitelny (pokud u nich vlasníte účet), toto cestovní pojištění vás vyjde na 35kč/měsíc !!!! Nekecám, je to tak. Sama jsem to měla, když sem byla ty 3 měsíce na praxi minulé léto na Mallorce. Jenom tak pro pobavení - byli tam i další Češi na praxi a ti nám sdělili, že mají pojištění přes nějakou mega známou pojišťovnu celkově za ty celé 3 měsíce jim to vyšlo asi za 5 tisíc korun!!!. ;DD (A prý to bylo nejlevnější!). No nemohla jsem se nesmát. ;DD 

Velice dobrou stránkou na vyhledávání levných letenek je server cestujlevne.com. Tyto stránky vede přítel mojí kamarády. Původně to byla jen malá stránka, která se šířila jen mezi známými, ale touha cestovat po světě se rozrostla tak rychle, že dneska už je z toho úžasná webová stránka se spoustou tipů do různých míst světa. Většinu letenek do Evropy koupíte do max.1000Kč.  (My jsme letěly na Mallorcu s letenkou za 1500kč, když nepočítám příplatek za kufr;D) :)) Občas i nastane období, kdy nejen nízkonákladoví, ale i pravidelní dopravci jako např. ČSA udělají chybu v systému, napíšou čárku někam, kde být neměla, a najednou máte letenku do oblíbené destinace místo za několik tisíc jen za několik stovek ;D. A ano, opravdu když si tuhle letenku koupíte, tak až to byla chyba, tak tato letenka vám určitě platí! :)). Je to prostě a jednoduše jejich chyba, na které vy můžete jen vydělat. Občas mají i lety jiné místo odletu než je jen Praha, či Brno, ale například Varšava, Bratislava, či Budapešť. Toto se dá jednoduše řešit autobusovou dopravou Student Agency, která jezdí do Bratislavy či Polskibus do Polska, a nebo prostě vlakem. Tak i tak vás ta letenka vyjde pořád levněji :)).    

Těch levných letenek je omezený počet, a věřte, že pokud nějaká společnost udělá chybu v systému, tak to zaujme další x-počet lidí, kteří si to buď hned koupí, nebo to brzy ta letecká společnost v systému vrátí do původního stavu.

Tak nezapomeňte cestovat nízkonákladově, jen s příručním zavazadlem, pojistit se přes Českou Spořitelnu, sledovat Cestujlevne.com, neváhat, nakoupit a cestovat! :))

Pokud byste se chtěli na něco zeptat, popřípadě poradit levný let, tak se neváhejte obrátit s dotazem do komentářů :)).

Chica Checa


11 komentářů:

 1. Děkuju za pěkný a hlavně pravdivý komentář. :)

  Tento článek je užitečný. Máš pravdu, občas jsou v tom takové intriky, že nakonec platíte za nepotřebné věci a jak se to všechno naskládá, tak je z toho pak velký balík peněz. Krásná fotografie v článku. :) A určitě je dobré, že máš v tomhle oboru zájem.

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj, Cicha Checa :)
  Moc děkuju za článek plný tipů a rad :) Určitě se mi to bude hodit, s kamarádkou plánujeme na vlastní pěst cestovat po Evropě (postupně :D ), takže nízkonákladovky jsou jasná volba pro nás :)

  OdpovědětVymazat
 3. Potvrdila jsi moje domněnky :)) Letos se odhodlám a vydám low coastem na dovču.. Váhala jsem, ale fakt to uspoří strašně moc financí..

  OdpovědětVymazat
 4. jsem zase o něco chytřejší :)) dost dobré rady ;)

  OdpovědětVymazat
 5. Hmm, tohle léto chceme do Anglie a uvažovali jsme o podobném způsobu.. jen aby nám to nakonec vyšlo.:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viz. komentář odemě dole ;). Tip na let do Anglie za neuvěřitelných 1138Kč v červnu, cena je za let tam i zpátky:))
   více tady: http://cestujlevne.com/diskuze/viewtopic.php?f=3&t=507

   Vymazat
 6. Rády bychom s kamarádkou v létě do Londýna a příští zimu na Nový Zéland.. levné letenky by se hodily :D Určitě užitečný článek, díky za něj. A pozor, abys v mém případě nelitovala té poslední věty... :D A ta fotka je vážně nádherná!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale nebudu!:). Tak holky, s tou Anglií vás asi obě potěším, zrovna před chvilkou tam hodili tip na let do Londýna a zpátky v červnu za neuvěřitelných 1138Kč!! se společností Ryanair!:)
   viz. http://cestujlevne.com/diskuze/viewtopic.php?f=3&t=507

   Vymazat
 7. teda mám pocit jako bych seděla v nějakém poradenství,za ten rok a něco se s tebe stal jo odborník :). POjištění je jasná věc já se pojišťuju přes svou zdravotní pojištovnu, tím že jsem student výjde mě to levněji než normálně už si nepamatuju kolik, ale byla to levná záležitost. V létě chceme s přítelem do Paříže, ale to spíše vememe přes nějakou cestouvku ptž si pak netroufneme chodit po městě na vlastní pěst :)

  OdpovědětVymazat
 8. za tento článek tě miluju, jako vážně a fakt:D
  úplně mi to pomůže a urychlí hledání, když už vím zhruba co, kde, jak hledat.
  díky, díky, díky!

  OdpovědětVymazat
 9. Naozaj skvelá rada najmä pre nás - cestovaniachtivých študentov. Dúfam, že presvedčím niekoho z môjho okolia na aspoň jeden taký trip. :)

  OdpovědětVymazat